PARLINFO

GORDON, The Hon. Walter Lockhart, P.C., C.C., LL.D., F.C.A.
Picture of GORDON, The Hon. Walter Lockhart, P.C., C.C., LL.D., F.C.A.
© House of Commons 1966
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1906.01.27
Place of Birth: Toronto, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1987.03.21 (81 years old)
Profession | Occupation: Chartered accountant
Federal Political Experience
Years of Service: 2199 Days (6 years, 8 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Davenport, Ontario Liberal 1965.11.08 Elected
Davenport, Ontario Liberal 1963.04.08 Elected
Davenport, Ontario Liberal 1962.06.18 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1962.06.18 - 1968.06.24

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Minister

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
President of the Privy Council Resignation. Wished to resign his seat in the Commons but reluctantly accepted a position in the Cabinet at the request of the Prime Minister. Resigned as soon as the report of the Task Force on the Structure of Canadian Industry, prepared for the Privy Council Office, was submitted. 1967.04.04 - 1968.03.10
Minister Without Portfolio 1967.01.09 - 1967.04.03
Minister of Finance and Receiver General Resignation. In his letter of resignation to the Prime Minister, stated that he "... gave (the PM) bad advice, both as a minister and as a campaign chairman" in recommending "to call an election on the grounds (they) needed a majority to govern the country ..." 1963.04.22 - 1965.11.10

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Federal Public Office
^ Commission of Inquiry
FunctionCommissionTerm (yyyy.mm.dd)
Chair Royal Commission on Canada's Economic Prospects 1955.06.17 - 1957
Chair Royal Commission on Administrative Classifications in the Public Service 1946.02.15 - 1946
Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Sole Author Books

  • A choice for Canada; independence or colonial status.
    Toronto : McClelland and Stewart; 1966. 125 p.

  • A political memoir.
    Toronto : McClelland and Stewart; 1977. 395 p.

  • An economic agenda for today: a statement.
    Ottawa : Canadian Institute for Economic Policy; 1982. 34 p.

  • Le Canada à l'heure du choix / trad. par Hélène J. Gagnon.
    Montréal : Editions HMH; 1966. 139 p.

  • The economic emergency: a blueprint for recovery.
    Ottawa : Canadian Institute for Economic Policy; 1982. 48 p.

  • Storm signals; new economic polices for Canada.
    Toronto : McClelland and Stewart; 1975. 140 p.

  • Troubled Canada: the need for new domestic policies.
    Toronto : McClelland and Stewart; 1961. 134 p.

  • What Is happening to Canada.
    Toronto : McClelland and Stewart; 1978. 63 p.


^ Multiple Authors Oral History Project

  • Interview of the Hon. Walter L. Gordon conducted June 2, 1977 / by Peter Stursberg.
    Ottawa : Library of Parliament; 1977. 97 leaves

Archival fonds and collections

Library and Archives Canada holds a fonds or collection of private records relating to this parliamentarian.

For any general question about the political and governmental records in the holdings of Library and Archives Canada, please call the toll free number 1-866-578-7777 and select “Reference Services”.

^



© Library of Parliament