PARLINFO

FRÉMONT, Jules Joseph Taschereau
Picture of FRÉMONT,  Jules Joseph Taschereau

Source: Dominion illustrated. Special number devoted to Ottawa and the Parliament of Canada. Montreal : Sabiston Litho. & Publishing Co., 1891.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1855.12.20
Place of Birth: Québec, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1902.03.28 (46 years old)
Profession | Occupation: Author, lawyer, professor
Federal Political Experience
Years of Service: 1937 Days (5 years, 3 months, 20 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Quebec County, Quebec Liberal 1896.06.23 Defeated
Quebec County, Quebec Liberal 1891.03.05 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1891.03.05 - 1896.06.22

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Québec,
Quebec
Municipal Government Mayor 1890 - 1894
Family Ties in Parliament
RelativeNameDate of BirthDate of Death
Father-in-law Beaubien, Joseph-Octave
(M.P.)
1824.03.22 1877.11.07
Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Sole Author Books

  • Le divorce et la séparation de corps.
    Thése -- Université Laval; Québec : A. Côté, 1886. 191 p.


^



© Library of Parliament