PARLINFO

JUTRAS, René
Picture of JUTRAS,  René
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1913.09.30
Place of Birth: Letellier, Manitoba, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1995.12.23 (82 years old)
Profession | Occupation: Farmer, teacher
Federal Political Experience
Years of Service: 6285 Days (17 years, 2 months, 16 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Provencher, Manitoba Liberal 1957.06.10 Defeated
Provencher, Manitoba Liberal 1953.08.10 Elected
Provencher, Manitoba Liberal 1949.06.27 Elected
Provencher, Manitoba Liberal 1945.06.11 Elected
Provencher, Manitoba Liberal 1940.03.26 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1940.03.26 -

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Air Force Served in Canada, the U.S.A. and overseas. -
World War II, 1939-1945 Participant -

^



© Library of Parliament