PARLINFO

MANDZIUK, J. Nicholas (Nick), Q.C., LL.B.
Picture of MANDZIUK,  J. Nicholas (Nick), Q.C., LL.B.
© House of Commons 1966
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1902.12.13
Place of Birth: Ukraine
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1969.09.07 (66 years old)
Profession | Occupation: Barrister, insurance broker, lawyer, solicitor, teacher
Federal Political Experience
Years of Service: 4033 Days (11 years, 15 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Marquette, Manitoba Progressive Conservative 1965.11.08 Elected
Marquette, Manitoba Progressive Conservative 1963.04.08 Elected
Marquette, Manitoba Progressive Conservative 1962.06.18 Elected
Marquette, Manitoba Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Marquette, Manitoba Progressive Conservative 1957.06.10 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1957.06.10 - 1968.06.24

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Justice 1964 - 1965

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament