PARLINFO

CALDER, Murray
Picture of CALDER,  Murray
Photographer:
Andy Shott, House of Commons photographer
© House of Commons 2001

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1951.01.15
Place of Birth: Mount Forest, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Poultry farmer
Federal Political Experience
Years of Service: 3899 Days (10 years, 8 months, 3 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Dufferin--Caledon, Ontario Liberal 2004.06.28 Defeated
Dufferin--Peel--Wellington--Grey, Ontario Liberal 2000.11.27 Elected
Dufferin--Peel--Wellington--Grey, Ontario Liberal 1997.06.02 Elected
Wellington--Grey--Dufferin--Simcoe, Ontario Liberal 1993.10.25 Elected
Wellington--Grey--Dufferin--Simcoe, Ontario Liberal 1988.11.21 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1993.10.25 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister for International Trade 2003.01.13 - 2003.12.11

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament