PARLINFO

BOISVERT, Maurice, Q.C., B.A., LL.L.,
Picture of BOISVERT,  Maurice, Q.C., B.A., LL.L.,
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1897.02.18
Place of Birth: Pierreville, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1988.02.23 (91 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 2905 Days (7 years, 11 months, 14 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Nicolet--Yamaska, Quebec Liberal 1953.08.10 Elected
Nicolet--Yamaska, Quebec Liberal 1949.06.27 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1949.06.27 - 1957.06.09

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Archival fonds and collections

Library and Archives Canada holds a fonds or collection of private records relating to this parliamentarian.

For any general question about the political and governmental records in the holdings of Library and Archives Canada, please call the toll free number 1-866-578-7777 and select “Reference Services”.

^



© Library of Parliament