PARLINFO

BOISVERT, Maurice, Q.C., B.A., LL.L.,
Picture of BOISVERT,  Maurice, Q.C., B.A., LL.L.,
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1897.02.18
Place of Birth: Pierreville, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1988.02.23 (91 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 2905 Days (7 years, 11 months, 14 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Nicolet--Yamaska, Quebec Liberal 1953.08.10 Elected
Nicolet--Yamaska, Quebec Liberal 1949.06.27 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1949.06.27 - 1957.06.09

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament