PARLINFO

TESSIER, Claude
Picture of TESSIER,  Claude
© House of Commons 1980
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1943.02.08
Place of Birth: Ste-Thècle, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2010.11.08 (67 years old)
Profession | Occupation: Administrator, professor
Federal Political Experience
Years of Service: 3711 Days (10 years, 1 month, 28 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Mégantic--Compton--Stanstead, Quebec Liberal 1984.09.04 Defeated
Mégantic--Compton--Stanstead, Quebec Liberal 1980.02.18 Elected
Mégantic--Compton--Stanstead, Quebec Liberal 1979.05.22 Elected
Compton, Quebec Liberal 1974.07.08 Elected
Compton, Quebec Liberal 1972.10.30 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1972.10.30 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of National Revenue 1980.10.01 - 1982.09.30

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Lac-Mégantic,
Quebec
Municipal Government Mayor 1973 - 1976
Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Sole Author Books

  • Eléments de réforme du caucus du Québec .
    Ottawa : l'auteur; 1977-. v.


^



© Library of Parliament