PARLINFO

GIROUARD, Joseph
Picture of GIROUARD,  Joseph

Source: The Canadian album : men of Canada. Brantford : Bradley, Garretson & Co., 1895, vol. 1V.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1854.04.08
Place of Birth: Saint-BenoƮt, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1933.03.29 (78 years old)
Profession | Occupation: Notary
Federal Political Experience
Years of Service: 1578 Days (4 years, 3 months, 26 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Two Mountains, Quebec Conservative (1867-1942) 1900.11.07 Defeated
Two Mountains, Quebec Conservative (1867-1942) 1896.06.23 Defeated
Two Mountains, Quebec Conservative (1867-1942) 1892.02.27
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1892.02.27 - 1896.06.22

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament