PARLINFO

MOREAU, Maurice John, B.Sc.
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1927.04.01
Place of Birth: Dollard, Saskatchewan, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2003.03.18 (75 years old)
Profession | Occupation: Consulting engineer
Federal Political Experience
Years of Service: 945 Days (2 years, 7 months, 1 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
York--Scarborough, Ontario Liberal 1963.04.08 Elected
York--Scarborough, Ontario Liberal 1962.06.18 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1963.04.08 - 1965.11.07

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament