PARLINFO

SCHELLENBERGER, Stanley Kenneth, P.Ag.
Picture of SCHELLENBERGER,  Stanley Kenneth, P.Ag.
© House of Commons 1984
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1948.01.07
Place of Birth: Edmonton, Alberta, Canada
Profession | Occupation: Agrologist
Federal Political Experience
Years of Service: 5785 Days (15 years, 10 months, 2 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Wetaskiwin, Alberta Resignation. To spend more time with his family. Accepts a job with the Alberta government. Progressive Conservative 1984.09.04 Elected
Wetaskiwin, Alberta Progressive Conservative 1980.02.18 Elected
Wetaskiwin, Alberta Progressive Conservative 1979.05.22 Elected
Wetaskiwin, Alberta Progressive Conservative 1974.07.08 Elected
Wetaskiwin, Alberta Progressive Conservative 1972.10.30 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1972.10.30 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Indian Affairs and Northern Development 1986.10.15 - 1988.08.11
Parliamentary Secretary to the Minister of National Health and Welfare 1979.10.01 - 1979.12.14

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Indian Affairs 1980.04 - 1983.09

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Agriculture 1983.07 - 1983.09.06

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament