PARLINFO

SCHNEIDER, The Hon. Larry, P.C.
Picture of SCHNEIDER, The Hon. Larry, P.C.
© House of Commons 1988
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1938.03.23
Place of Birth: Regina, Saskatchewan, Canada
Profession | Occupation: Administrator
Federal Political Experience
Years of Service: 1799 Days (4 years, 11 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Regina--Wascana, Saskatchewan Progressive Conservative 1993.10.25 Defeated
Regina--Wascana, Saskatchewan Progressive Conservative 1988.11.21 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1988.11.21 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Minister

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Minister of Western Economic Diversification 1993.06.25 - 1993.11.03

Regional Minister

RegionTerm (yyyy.mm.dd)
Saskatchewan 1993.06.25 - 1993.11

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Cabinet
Alternate Member

CommitteeTerm (yyyy.mm.dd)
Treasury Board and Special Committee of Council 1993.06.25 - 1993.11.03

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Regina,
Saskatchewan
Municipal Government Mayor 1979 - 1988

^



© Library of Parliament