PARLINFO

CALDWELL, James Eber
Picture of CALDWELL,  James Eber
© House of Commons 1984
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1943.07.20
Place of Birth: Ottawa, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Broadcaster
Federal Political Experience
Years of Service: 1539 Days (4 years, 2 months, 18 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Essex--Kent, Ontario Progressive Conservative 1988.11.21 Defeated
Essex--Kent, Ontario Progressive Conservative 1984.09.04 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1984.09.04 - 1988.11.20

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament