PARLINFO

CÔTÉ, The Hon. Alcide, P.C., Q.C., B.A., LL.B.
Picture of CÔTÉ, The Hon. Alcide, P.C., Q.C., B.A., LL.B.
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1903.05.19
Place of Birth: St-Jean, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1955.08.07 (52 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 3710 Days (10 years, 1 month, 28 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Saint-Jean--Iberville--Napierville, Quebec Died in office. Liberal 1953.08.10 Elected
Saint-Jean--Iberville--Napierville, Quebec Liberal 1949.06.27 Elected
Saint-Jean--Iberville--Napierville, Quebec Liberal 1945.06.11 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1945.06.11 - 1955.08.07

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Minister

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Postmaster General Died in office. 1952.02.13 - 1955.08.07

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
St-Jean,
Quebec
Municipal Government Mayor 1945 - 1949
Archival fonds and collections

Library and Archives Canada holds a fonds or collection of private records relating to this parliamentarian.

For any general question about the political and governmental records in the holdings of Library and Archives Canada, please call the toll free number 1-866-578-7777 and select “Reference Services”.

^



© Library of Parliament