PARLINFO

LÉTOURNEAU, René Joseph Eugène
Picture of LÉTOURNEAU,  René Joseph Eugène
Photographer:
Arthur Roy
© Unknown

Source: Library and Archives Canada, PA 047388
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1912.11.17
Place of Birth: St-Paul de Montmagny, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1986.07.02 (73 years old)
Profession | Occupation: Lumber merchant, merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 1834 Days (5 years, 8 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Stanstead, Quebec Progressive Conservative 1965.11.08 Defeated
Stanstead, Quebec Progressive Conservative 1963.04.08 Defeated
Stanstead, Quebec Progressive Conservative 1962.06.18 Elected
Stanstead, Quebec Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Stanstead, Quebec Progressive Conservative 1957.06.10 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1957.06.10 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament