PARLINFO

CARBONNEAU, On├ęsiphore
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1852.06.17
Place of Birth: Berthier-en-Bas, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1932.02.25 (79 years old)
Profession | Occupation: Merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 1023 Days (2 years, 9 months, 19 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
L'Islet, Quebec Liberal 1904.11.03 Defeated
L'Islet, Quebec Liberal 1902.01.15
(By-Election)
Elected
Montmagny, Quebec Liberal 1878.09.17 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1878.09.17 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament