PARLINFO

ROBICHAUD, Albany M., B.A., M.A., B.C.L., LL.D.
Picture of ROBICHAUD,  Albany M., B.A., M.A., B.C.L., LL.D.
© House of Commons 1949
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1903.07.22
Place of Birth: Shippegan, New Brunswick, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1974.10.27 (71 years old)
Profession | Occupation: Barrister
Federal Political Experience
Years of Service: 441 Days (1 year, 2 months, 16 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Gloucester, New Brunswick Progressive Conservative 1953.08.10 Defeated
Gloucester, New Brunswick Progressive Conservative 1952.05.26
(By-Election)
Elected
Gloucester, New Brunswick Independent 1945.06.11 Defeated
Gloucester, New Brunswick National Government 1940.03.26 Defeated
Gloucester, New Brunswick Conservative (1867-1942) 1935.10.14 Defeated
Gloucester, New Brunswick Conservative (1867-1942) 1930.07.28 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1952.05.26 - 1953.08.09

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Bathurst,
New Brunswick
Municipal Government Mayor 1945 - 1947

^



© Library of Parliament