PARLINFO

ARCHAMBAULT, Joseph, K.C., B.A., LL.B.
Picture of ARCHAMBAULT,  Joseph, K.C., B.A., LL.B.
© House of Commons 1918
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1879.02.17
Place of Birth: Montreal, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1964.09.11 (85 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 2873 Days (7 years, 10 months, 12 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Chambly--Verchères, Quebec Liberal 1921.12.06 Elected
Chambly--Verchères, Quebec Laurier Liberal 1917.12.17 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1921.12.06 - 1925.10.28
Laurier Liberal 1917.12.17 - 1921.12.05

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


Federal Public Office
^ Commission of Inquiry
FunctionCommissionTerm (yyyy.mm.dd)
Chair Royal commission to investigate the Penal System of Canada 1936.02.27 - 1938

^



© Library of Parliament