PARLINFO

HARLEY, Harry Cruickshank, M.D.
Picture of HARLEY,  Harry Cruickshank, M.D.
© House of Commons 1966
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1926.06.04
Place of Birth: Toronto, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Physician
Federal Political Experience
Years of Service: 2199 Days (6 years, 8 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Halton, Ontario Liberal 1965.11.08 Elected
Halton, Ontario Liberal 1963.04.08 Elected
Halton, Ontario Liberal 1962.06.18 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1962.06.18 - 1968.06.24

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Army Medical Corps Was Captain and then promoted to Major in 1956. Served one year in Europe with NATO. 1951 - 1956
Royal Canadian Air Force Leading Aircraftman 1944 - 1945
World War II, 1939-1945 Participant -

^



© Library of Parliament