PARLINFO

MCCLELLAND, Ian G.
Picture of MCCLELLAND,  Ian G.
Photographer:
Andy Shott, House of Commons photographer
© House of Commons 1997

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1942.06.22
Place of Birth: Trail, British Columbia, Canada
Profession | Occupation: Businessman
Federal Political Experience
Years of Service: 2590 Days (7 years, 1 month, 3 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Edmonton Southwest, Alberta Reform 1997.06.02 Elected
Edmonton Southwest, Alberta Reform 1993.10.25 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Canadian Alliance 2000.03.27 -
Reform 1993.10.25 - 2000.03.26

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Deputy Chair of Committees of the Whole

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Deputy Chair of Committees of the Whole For the first time, a member of the Official Opposition was appointed to the position. (Canada. Parliament. House of Commons House of Commons procedure and practice Ottawa : House of Commons, c2000) 1997.09.23 - 2000.10.22

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Public Service Renewal 1995.06 - 1997.02.17
International Trade 1994 - 1994
Science, Research and Development 1994 - 1994.09
Transport 1994 - 1994.09
Industry 1994 - 1995
Human Resources Development 1994 - 1997.06.19

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Intergovernmental Affairs 1997.06.20 - 1998
Privy Council 1997.06.20 - 1998

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament