PARLINFO

FONTAINE, Joseph-Théophile-Adélard, Q.C., LL.L.
Picture of FONTAINE,  Joseph-Théophile-Adélard, Q.C., LL.L.
© House of Commons 1940
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1892.11.30
Place of Birth: St-Thomas d'Aquin, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1967.11.21 (74 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 5114 Days (14 years)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
St. Hyacinthe--Bagot, Quebec Resignation. Liberal 1940.03.26 Elected
St. Hyacinthe--Bagot, Quebec Liberal 1935.10.14 Elected
St. Hyacinthe--Rouville, Quebec Liberal 1930.07.28 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1930.07.28 - 1944.07.27

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament