PARLINFO

GOBEIL, The Hon. Samuel, P.C.
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1875.08.17
Place of Birth: La Patrie, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1961.01.01 (85 years old)
Profession | Occupation: Farmer
Federal Political Experience
Years of Service: 1904 Days (5 years, 2 months, 18 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Compton, Quebec Progressive Conservative 1945.06.11 Defeated
Compton, Quebec Conservative (1867-1942) 1935.10.14 Defeated
Compton, Quebec Conservative (1867-1942) 1930.07.28 Elected
Compton, Quebec Conservative (1867-1942) 1926.09.14 Defeated
Compton, Quebec Conservative (1867-1942) 1925.10.29 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1930.07.28 - 1935.10.13

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Minister

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Postmaster General 1935.08.16 - 1935.10.22

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
La Patrie,
Quebec
Municipal Government Mayor During 15 years -

^



© Library of Parliament