PARLINFO

BROWN, Donald Ferguson
Picture of BROWN,  Donald Ferguson
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1903.06.30
Place of Birth: Petrolia, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1959.10.08 (56 years old)
Profession | Occupation: Barrister, lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 4677 Days (12 years, 9 months, 21 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Essex West, Ontario Liberal 1958.03.31 Defeated
Essex West, Ontario Liberal 1957.06.10 Elected
Essex West, Ontario Liberal 1953.08.10 Elected
Essex West, Ontario Liberal 1949.06.27 Elected
Essex West, Ontario Liberal 1945.06.11 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1945.06.11 -

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Co-Chair Show Details

Member Show Details

Federal Public Office
^ Commission of Inquiry
FunctionCommissionTerm (yyyy.mm.dd)
Co-Chair Royal Commission on the Indian Act and Indian Administration in General 1946.10.11 - 1947
Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Windsor,
Ontario
Municipal Government Alderman 1941 - 1946

^



© Library of Parliament