PARLINFO

RIOPEL, Louis Joseph
Picture of RIOPEL,  Louis Joseph
Photographer:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 033843
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1841.09.16
Place of Birth: Saint-Jacques-L'Achigan, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1915.05.11 (73 years old)
Profession | Occupation: Lawyer, notary, public servant
Federal Political Experience
Years of Service: 3180 Days (8 years, 8 months, 15 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Bonaventure, Quebec Conservative (1867-1942) 1887.02.22 Elected
Bonaventure, Quebec Conservative (1867-1942) 1882.06.20 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1882.06.20 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative Quebec 1881.12.02 -
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Bonaventure Quebec 1881.12.02 - 1882.06.01
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Legislative Assembly Quebec 1881.12.02 - 1882.06

^



© Library of Parliament