PARLINFO

REID, Joseph Lloyd, Q.C.
Picture of REID,  Joseph Lloyd, Q.C.
© House of Commons 1984
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1917.09.24
Place of Birth: Gowan, Saskatchewan, Canada
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 3471 Days (9 years, 6 months, 2 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
St. Catharines, Ontario Progressive Conservative 1984.09.04 Elected
St. Catharines, Ontario Progressive Conservative 1980.02.18 Elected
St. Catharines, Ontario Progressive Conservative 1979.05.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1979.05.22 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of the Environment 1979.10.01 - 1979.12.14
Parliamentary Secretary to the Postmaster General 1979.10.01 - 1979.12.14

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Fitness and Amateur Sport 1980.04 - 1983.09

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
St. Catharines,
Ontario
Municipal Government Mayor 1973 - 1976
Niagara,
Ontario
Regional Government Councillor 1970 - 1972
St. Catharines,
Ontario
Municipal Government Alderman 1958 - 1962
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Artillery -
Royal Canadian Armoured Corps -
World War II, 1939-1945 Participant -

^



© Library of Parliament