PARLINFO

CAUCHON, Robert, C.M.
Picture of CAUCHON,  Robert, C.M.
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1900.09.10
Place of Birth: La Malbaie, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1980.12.17 (80 years old)
Profession | Occupation: Stenographer
Federal Political Experience
Years of Service: 3199 Days (8 years, 9 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Beauharnois--Salaberry, Quebec Liberal 1958.03.31 Defeated
Beauharnois--Salaberry, Quebec Liberal 1957.06.10 Elected
Beauharnois--Salaberry, Quebec Liberal 1953.08.10 Elected
Beauharnois, Quebec Liberal 1949.06.27 Elected
Beauharnois--Laprairie, Quebec Liberal 1945.06.11 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1945.06.11 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Salaberry-de-Valleyfield,
Quebec
Municipal Government Mayor 1944 - 1949
Salaberry-de-Valleyfield,
Quebec
Municipal Government Alderman 1943 - 1943

^



© Library of Parliament