PARLINFO

HODGSON, Clayton Wesley
Picture of HODGSON,  Clayton Wesley
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1897.03.20
Place of Birth: Burnt River, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1970.04.14 (73 years old)
Profession | Occupation: Lumber merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 6510 Days (17 years, 9 months, 28 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Victoria, Ontario Progressive Conservative 1962.06.18 Elected
Victoria, Ontario Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Victoria, Ontario Progressive Conservative 1957.06.10 Elected
Victoria, Ontario Progressive Conservative 1953.08.10 Elected
Victoria, Ontario Progressive Conservative 1949.06.27 Elected
Victoria, Ontario Progressive Conservative 1945.06.11 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1945.06.11 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Transport 1959.11.18 - 1961.11.17
Parliamentary Assistant to the Minister of Public Works 1957.08.07 - 1958.02.01

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Haliburton,
Ontario
School Board Member -
Haliburton,
Ontario
Municipal Government Councillor -
Peterborough County,
Ontario
Regional Government Councillor -
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Artillery -
World War I, 1914-1918 Participant -

^



© Library of Parliament