PARLINFO

CORRY, James Neilson
Picture of CORRY,  James Neilson
© House of Commons 1949
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1895.02.15
Place of Birth: Britton, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1968.07.11 (73 years old)
Profession | Occupation: Farmer
Federal Political Experience
Years of Service: 1506 Days (4 years, 1 month, 15 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Perth, Ontario Liberal 1953.08.10 Defeated
Perth, Ontario Liberal 1949.06.27 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1949.06.27 - 1953.08.09

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
10th Canadian Infantry Served overseas. -
World War I, 1914-1918 Awarded Military medal At Vimy Ridge. Participant -

^



© Library of Parliament