PARLINFO

LECLERC, Joseph-Hermas
Picture of LECLERC,  Joseph-Hermas
© House of Commons 1940
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1877.07.12
Place of Birth: St-Germain, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1945.10.04 (68 years old)
Profession | Occupation: Industrialist
Federal Political Experience
Years of Service: 3528 Days (9 years, 7 months, 28 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Shefford, Quebec Liberal 1940.03.26 Elected
Shefford, Quebec Liberal 1935.10.14 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1935.10.14 - 1945.06.10

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Granby,
Quebec
Municipal Government Mayor 1933 - 1939
Granby,
Quebec
Municipal Government Alderman During 6 years -

^



© Library of Parliament