PARLINFO

GARLAND, The Hon. John Richard, P.C.
Picture of GARLAND, The Hon. John Richard, P.C.
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1918.01.01
Place of Birth: Smiths Falls, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1964.03.14 (46 years old)
Profession | Occupation: Journalist, manager, manufacturer
Federal Political Experience
Years of Service: 5375 Days (14 years, 8 months, 19 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Nipissing, Ontario Died in office. Liberal 1963.04.08 Elected
Nipissing, Ontario Liberal 1962.06.18 Elected
Nipissing, Ontario Liberal 1958.03.31 Elected
Nipissing, Ontario Liberal 1957.06.10 Elected
Nipissing, Ontario Liberal 1953.08.10 Elected
Nipissing, Ontario Liberal 1949.06.27 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1949.06.27 - 1964.03.14

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Minister

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Minister of National Revenue Died in office. 1963.04.22 - 1964.03.14

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
North Bay,
Ontario
Municipal Government Alderman 1947 - 1949

^



© Library of Parliament