PARLINFO

GREGORY, John Albert
Picture of GREGORY,  John Albert
© House of Commons 1940
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1878.09.09
Place of Birth: Exeter, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1955.01.22 (76 years old)
Profession | Occupation: Businessman, school principal
Federal Political Experience
Years of Service: 1903 Days (5 years, 2 months, 17 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
The Battlefords, Saskatchewan Liberal 1945.06.11 Defeated
The Battlefords, Saskatchewan Liberal 1940.03.26 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1940.03.26 - 1945.06.11

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Co-Chair Show Details

Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal Party Saskatchewan 1934.06.19 - 1940
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
The Battlefords Saskatchewan 1934.06.19 - 1940
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Legislative Assembly Saskatchewan 1934.06.19 - 1940
Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
North Battleford,
Saskatchewan
Municipal Government Mayor During 12 terms -
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Battleford (Sask.) Light Infantry Militia Honorary Lieutenant-Colonel -

^



© Library of Parliament