PARLINFO

LEBLANC, Francis G., B.A., M.A.
Picture of LEBLANC,  Francis G., B.A., M.A.
Photographer:
Andy Shott, House of Commons photographer
© House of Commons 1994

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1953.12.22
Place of Birth: Margaree Forks, Nova Scotia, Canada
Profession | Occupation: Economist, policy analyst
Federal Political Experience
Years of Service: 3115 Days (8 years, 6 months, 11 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Pictou--Antigonish--Guysborough, Nova Scotia Liberal 1997.06.02 Defeated
Cape Breton Highlands--Canso, Nova Scotia Liberal 1993.10.25 Elected
Cape Breton Highlands--Canso, Nova Scotia Liberal 1988.11.21 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1988.11.21 - 1997.06.01

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Foreign Affairs 1996.02.23 - 1997.07.09

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Atlantic Canada Opportunities Agency 1993 - 1993

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Fisheries and Oceans 1990.09 - 1993.09
Atlantic Canada Opportunities Agency 1990 - 1992
International Trade 1989.02 - 1989.09

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details



^



© Library of Parliament