PARLINFO

ARROL, Ian MacLachlan, B.A.
Picture of ARROL,  Ian MacLachlan, B.A.
© House of Commons 1973
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1924.02.20
Place of Birth: Vanderhoof, British Columbia, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2000.06.16 (76 years old)
Profession | Occupation: Radio announcer, reporter, teacher
Federal Political Experience
Years of Service: 616 Days (1 year, 8 months, 8 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
York East, Ontario Progressive Conservative 1974.07.08 Defeated
York East, Ontario Progressive Conservative 1972.10.30 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1972.10.30 - 1974.07.07

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament