PARLINFO

BREITHAUPT, The Hon. Louis Orville
Picture of BREITHAUPT, The Hon. Louis Orville
© House of Commons 1949
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1890.10.28
Place of Birth: Berlin (Kitchener), Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1960.12.06 (70 years old)
Profession | Occupation: Manufacturer
Federal Political Experience
Years of Service: 4174 Days (11 years, 5 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Waterloo North, Ontario Resignation. Appointed Lieutenant-Governor of Ontario. Liberal 1949.06.27 Elected
Waterloo North, Ontario Liberal 1945.06.11 Elected
Waterloo North, Ontario Liberal 1940.08.19
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1940.08.19 - 1952.01.22

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Responsibilities
Ontario

ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Lieutenant Governor 1952.02.18 - 1957.12.29
Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Kitchener,
Ontario
Municipal Government Mayor 1923 - 1924
Kitchener,
Ontario
Municipal Government Alderman 1919 - 1922

^



© Library of Parliament