PARLINFO

ANGUISH, Douglas Keith
Picture of ANGUISH,  Douglas Keith
© House of Commons 1980
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1950.07.08
Place of Birth: Meadow Lake, Saskatchewan, Canada
Profession | Occupation: Consultant, political assistant
Federal Political Experience
Years of Service: 1660 Days (4 years, 6 months, 17 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
The Battlefords--Meadow Lake, Saskatchewan New Democratic Party 1984.09.04 Defeated
The Battlefords--Meadow Lake, Saskatchewan New Democratic Party 1980.02.18 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 1980.02.18 - 1984.09.03

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Whip

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Deputy Whip of the N.D.P. 1982.02.10 - 1982.03.15

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
National Revenue 1983.01.19 - 1984.10
Public Works 1982.02.10 - 1984.10
Treasury Board 1981.10 - 1984.10

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party Saskatchewan 1986.10.20 - 1996
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
The Battlefords Saskatchewan 1986.10.20 - 1996
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Legislative Assembly Saskatchewan 1986.10.20 - 1996
^ Provincial / Territorial Responsibilities
Saskatchewan

ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Minister of Labour 1995.02.01 - 1996
Minister of Energy, Mines and Resources 1993.01.01 - 1995.02

^



© Library of Parliament