PARLINFO

DUMOUCHEL, The Hon. Léandre, M.D.
Picture of DUMOUCHEL, The Hon. Léandre, M.D.
Photographer:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 026610
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1811.03.29
Place of Birth: Saint-Benoît, Lower Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1882.09.24 (71 years old)
Profession | Occupation: Physician
Notes: Baptized Vital-Léandre.
Federal Political Experience
Years of Service: 5450 Days (14 years, 11 months, 2 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Mille Isles, Quebec Conservative (1867-1942) 1867.10.23 - 1882.09.23 Royal Proclamation
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1867.10.23 - 1882.09.23

^ Committees - Senate
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
2nd Battalion, Two Mountains Militia Lieutenant-Colonel 1847 - 1869

^



© Library of Parliament