PARLINFO

FONTAINE, Joseph Louis Rosario
Picture of FONTAINE,  Joseph Louis Rosario
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1900.08.26
Place of Birth: St-Damase, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1986.10.16 (86 years old)
Profession | Occupation: Butcher and meat cutter, farmer, merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 4382 Days (11 years, 11 months, 30 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Saint-Hyacinthe--Bagot, Quebec Liberal 1957.06.10 Defeated
Saint-Hyacinthe--Bagot, Quebec Liberal 1953.08.10 Elected
Saint-Hyacinthe--Bagot, Quebec Liberal 1949.06.27 Elected
St. Hyacinthe--Bagot, Quebec Liberal 1945.06.11 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1945.06.11 - 1957.06.09

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament