PARLINFO

YOUNG, Alexander MacGillivray, M.D.
Picture of YOUNG,  Alexander MacGillivray, M.D.
© House of Commons 1936
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1878.07.30
Place of Birth: Millsville, Nova Scotia, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1939.07.09 (60 years old)
Profession | Occupation: Physician
Federal Political Experience
Years of Service: 3098 Days (8 years, 5 months, 24 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Saskatoon City, Saskatchewan Died in office. Liberal 1935.10.14 Elected
Saskatoon, Saskatchewan Liberal 1930.07.28 Defeated
Saskatoon, Saskatchewan Liberal 1926.09.14 Elected
Saskatoon, Saskatchewan Liberal 1925.10.29 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1935.10.14 - 1939.07.09
Liberal 1925.10.29 - 1930.07.27

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Saskatoon,
Saskatchewan
Municipal Government Mayor 1920 - 1921
Saskatoon,
Saskatchewan
Municipal Government Mayor 1916 - 1918
Saskatoon,
Saskatchewan
Municipal Government Councillor 1913 - 1915

^



© Library of Parliament