PARLINFO

SKEAD, The Hon. James
Picture of SKEAD, The Hon. James
Photographer:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 025608
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1816.12.31
Place of Birth: Moresby, Cumbria, England
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1884.07.05 (67 years old)
Profession | Occupation: Lumber merchant, lumberman
Federal Political Experience
Years of Service: 5764 Days (15 years, 9 months, 12 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Rideau, Ontario Resigned Conservative (1867-1942) 1881.12.24 - 1884.07.05 Macdonald, John Alexander
Rideau, Ontario Resigned Conservative (1867-1942) 1867.10.23 - 1881.01.20 Royal Proclamation
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1867.10.23 -

^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Ottawa,
Ontario
Municipal Government Municipal Councillor -

^



© Library of Parliament