Picture of CALANDRA,  Paul, B.A.
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Current Member of The House of Commons - Oak Ridges--Markham, Ontario
Date of Birth ( 1970.05.13
Place of Birth: Toronto, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Executive assistant, insurance broker
Contact Information
Language Preference: English
^ Parliamentary Address
Telephone: 613-992-3640
Fax: 613-992-3642
House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
^ Constituency Address
Telephone: 905-640-1125 Fax: 905-640-1184
6060 Main Street
Stouffville, Ontario
L4A 1B8
Federal Political Experience
Years of Service: 2547 Days (6 years, 11 months, 22 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (
Oak Ridges--Markham, Ontario Conservative 2011.05.02 Elected
Oak Ridges--Markham, Ontario Maiden speech. Conservative 2008.10.14 Elected
Scarborough East, Ontario Canadian Alliance 2000.11.27 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (
Conservative 2008.10.14 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (
Parliamentary Secretary to the Prime Minister and to the Minister of Intergovernmental Affairs 2013.09.19 -
Parliamentary Secretary to the Minister of Canadian Heritage 2011.05.25 - 2013.09.18

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


© Library of Parliament