PARLINFO

GIBSON, John Lambert
Picture of GIBSON,  John Lambert
© House of Commons 1949
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1906.03.07
Place of Birth: Vancouver, British Columbia, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1986.12.17 (80 years old)
Profession | Occupation: Logger, lumber merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 2982 Days (8 years, 1 month, 30 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Comox--Alberni, British Columbia Independent 1949.06.27 Elected
Comox--Alberni, British Columbia Independent Liberal 1945.06.11 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Independent 1949.06.27 - 1953.08.09
Independent Liberal 1945.06.11 - 1949.06.26

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament