PARLINFO

BLACK, Dr. Judson Burpee
Picture of BLACK, Dr. Judson Burpee

Source: The Canadian Parliament : biographical sketches and photo-engravures... Montreal : Perrault Print. Co., 1906.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1842.08.15
Place of Birth: St. Martins, New Brunswick, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1924.12.09 (82 years old)
Profession | Occupation: Physician
Federal Political Experience
Years of Service: 2513 Days (6 years, 10 months, 18 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Hants, Nova Scotia Liberal 1911.09.21 Defeated
Hants, Nova Scotia Liberal 1908.10.26 Elected
Hants, Nova Scotia Liberal 1904.11.03 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1904.11.03 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Windsor,
Nova Scotia
Municipal Government Mayor 1901 - 1903
Windsor,
Nova Scotia
Municipal Government Mayor 1884 - 1885

^



© Library of Parliament