PARLINFO

CAMPBELL, Coline M., B.A., B.Ed., LL.B.
Picture of CAMPBELL,  Coline M., B.A., B.Ed., LL.B.
© House of Commons 1988
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1940.09.26
Place of Birth: Nova Scotia, Canada
Profession | Occupation: Barrister, lawyer, teacher
Notes: First woman from Nova Scotia elected to the House of Commons.
Federal Political Experience
Years of Service: 5239 Days (14 years, 4 months, 5 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
South West Nova, Nova Scotia Liberal 1988.11.21 Elected
South West Nova, Nova Scotia Liberal 1984.09.04 Defeated
South West Nova, Nova Scotia Liberal 1980.02.18 Elected
South West Nova, Nova Scotia Liberal 1979.05.22 Defeated
South Western Nova, Nova Scotia First woman from Nova Scotia elected to the House of Commons. Liberal 1974.07.08 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1974.07.08 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Secretary of State of Canada 1975.10.10 - 1976.09.30
Parliamentary Secretary to the Minister of National Health and Welfare 1974.09.15 - 1975.09.14

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Fisheries and Oceans 1989.02 - 1989.09

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Multiple Authors Oral History Project

  • Coline Campbell, M.P. : interview / conducted by Tom Earle.
    Ottawa : Library of Parliament ; 1992?. 86 p.


^



© Library of Parliament