PARLINFO

MERCIER, Joseph-Alexandre
Picture of MERCIER,  Joseph-Alexandre
Studio:
Canada Post
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 061945
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1874.12.03
Place of Birth: Montreal, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1935.07.16 (60 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 3548 Days (9 years, 8 months, 18 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Laurier--Outremont, Quebec Died in office. Liberal 1930.07.28 Elected
Laurier--Outremont, Quebec Liberal 1926.09.14 Elected
Laurier--Outremont, Quebec Liberal 1925.10.29 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1925.10.29 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament