PARLINFO

JARVIS, Robert
Picture of JARVIS,  Robert
© House of Commons 1979
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1936
Place of Birth: Unknown
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 272 Days (8 months, 29 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Willowdale, Ontario Progressive Conservative 1980.02.18 Defeated
Willowdale, Ontario Progressive Conservative 1979.05.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1979.05.22 - 1980.02.18

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Energy, Mines and Resources 1979.10.01 - 1979.12.14

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament