PARLINFO

KERR, The Hon. James Kirkpatrick, P.C., K.C.
Picture of KERR, The Hon. James Kirkpatrick, P.C., K.C.
© Public Domain
Source: Library and Archives Canada
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1841.08.01
Place of Birth: Canada West
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1916.12.04 (75 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 5017 Days (13 years, 8 months, 26 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Toronto, Ontario Liberal 1903.03.12 - 1916.12.04 Laurier, Wilfrid
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Toronto Centre, Ontario Liberal 1891.03.05 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1891.03.05 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Speaker of the Senate

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Speaker of the Senate 1909.01.14 - 1911.10.22

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - Joint
Chair Show Details

Member Show Details


^



© Library of Parliament