PARLINFO

BOISVERT, Fabien
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1839.06.21
Place of Birth: B├ęcancour, Lower Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1897.11.12 (58 years old)
Profession | Occupation: Farmer, land surveyor
Federal Political Experience
Years of Service: 1469 Days (4 years, 8 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Nicolet, Quebec Died in office. Conservative (1867-1942) 1896.06.23 Elected
Nicolet, Quebec Independent Conservative 1888.07.17
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1896.06.23 - 1897.11.12
Independent Conservative 1888.07.17 - 1896.06.22

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Nicolet,
Quebec
School Board President -

^



© Library of Parliament