PARLINFO

MCNAB, Archibald
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1826.01.20
Place of Birth: Breadalbane, Upper Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1904.07.16 (78 years old)
Profession | Occupation: Railway company director
Federal Political Experience
Years of Service: 1135 Days (3 years, 1 month, 9 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Glengarry, Ontario Liberal 1878.09.17 Defeated
Glengarry, Ontario Liberal 1876.07.31
(By-Election)
Elected
Glengarry, Ontario Unseated. Liberal 1875.07.07
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1875.07.07 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Lochiel Township,
Ontario
Regional Government Reeve -
Lochiel Township,
Ontario
Regional Government Councillor -

^



© Library of Parliament