PARLINFO

DAY, Anne-Marie, B.Ed., M.A.
Picture of DAY,  Anne-Marie, B.Ed., M.A.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Current Member of The House of Commons - Charlesbourg--Haute-Saint-Charles, Quebec
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1954.02.02
Place of Birth: Grande-Rivière, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Director
Contact Information
Language Preference: French
^ Parliamentary Address
Telephone: 613-995-8857
Fax: 613-995-1625
E-Mail: anne-marie.day@parl.gc.ca
House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
^ Constituency Address
Telephone: 418-624-0022 Fax: 418-624-1095
8400 Henri-Bourassa Boulevard, Suite 204
Québec, Quebec
G1G 4E2
Federal Political Experience
Years of Service: 1236 Days (3 years, 4 months, 19 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Charlesbourg--Haute-Saint-Charles, Quebec Maiden speech. New Democratic Party 2011.05.02 Elected
Charlesbourg--Haute-Saint-Charles, Quebec New Democratic Party 2008.10.14 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 2011.05.02 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Employment Insurance 2012.04.19 - 2013.08.12

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Public Works and Government Services 2013.08.13 -
Human Resources and Skills Development 2011.06.02 - 2012.04.18

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Sole Author Books

  • L'enfant face à son milieu: implantation d'un programme d'éducation mésologique dans une école primaire belge.
    Thèse (M.ATDR.) -- Université Laval; 1985. xvi, 224 f.


^



© Library of Parliament