PARLINFO

ANAWAK, Jack Iyerak
Picture of ANAWAK,  Jack Iyerak
Photographer:
Andy Shott, House of Commons photographer
© House of Commons 1994

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1950.09.26
Place of Birth: Repulse Bay, Northwest Territories, Canada
Profession | Occupation: Businessman, consultant
Notes: Of Inuit origin.
Federal Political Experience
Years of Service: 3068 Days (8 years, 4 months, 25 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Nunatsiaq, Northwest Territories Resignation. Appointed interim Commissioner of Nunavut. Liberal 1993.10.25 Elected
Nunatsiaq, Northwest Territories Liberal 1988.11.21 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1988.11.21 - 1997.04.15

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Indian Affairs and Northern Development 1993.12.06 - 1996.02.22

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Northern Affairs 1989.02 - 1993.09

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Environment 1989.02 - 1990.09

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Independent Nunavut 1999.02.15 - 2004
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Rankin Inlet North Nunavut 1999.02.15 - 2004
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Legislative Assembly Nunavut 1999.02.15 - 2004
^ Provincial / Territorial Responsibilities
Nunavut

ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Minister of Culture, Language, Elders and Youth 2001.12.17 - 2004
Minister of Justice, Community Government, Housing and Transportation 1999.04 - 2001.12.16
Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Rankin Inlet,
Northwest Territories
Municipal Government Councillor 1986 - 1988
Rankin Inlet,
Northwest Territories
Municipal Government Mayor - 1985
Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Multiple Authors Articles

  • The Nunavut bills: what our parliamentarians said. Anawak, Jack, Charles Caccia, Leonard S. Marchand and Jack Austin
    Northern Perspectives. 21(3):8 Fall 1993.


^



© Library of Parliament